Vahelduseks kõigile keerulistele reaal- ja meditsiiniainetele pakkus esimene semester ka midagi humanitaarvaldkonnast, nimelt ladina keelt. Tegu oli väga meeldiva ja pehme sissejuhatusega selle antiikse keele valda, millel on arsti töös oma koht ka tänapäeval.
Õppimine ja õpetamine
Eraldi loenguid selles aines polnud. Selle asemel leidis kord nädalas maailma keelte ja kultuuride kolledžis aset praktikum-seminar, kus oli kaks rühma koos. Järgemööda tehti kõigepealt selgeks teooria ning seejärel mindi praktika juurde. Harjutamise osas oli õppejõud väga loominguline – tegime kõike alates töölehtede täitmisest kuni Kuldvillaku mängimiseni.
Sama palju võimalusi oli antud ka koduseks harjutamiseks. Õppejõud ehitas Moodlesse erinevaid ristsõnasid, lünktekste ja palju muud, mille abil võis enda keeleoskust lihvida nii palju kui süda lustis. Kõik need ülesanded olid vabatahtlikud, kuid õpitu kinnistamiseks oli neist üsna palju abi.
Suure osa ajast keskendusime erinevate nimisõnade käändkondade õppimisele. Lisaks õppisime ka omadus- ja eessõnu ning verbe. Kõige lähedasem teema meditsiinile oli retsepti kirjutamine. Kõik need baasteadmised tulevad hiljem paaris teises aines ning muidugi ka tulevikus arsti töös mängu.
Nagu juba eelnevast jutust võib-olla aru saada oli, siis õppejõud Kaidi Kriisaga on meil tõesti vedanud. Lisaks sellele, et ta viitsib nii palju oma aega sellele panustada, et me midagigi mõistma hakkaksime, on ta ka isiksuselt uskumatult tore. Usun, et paljudel on selline eelarvamus, et ladina keel on midagi muldvana, tolmust ja surmigavat. See õppejõud tõestas sajaprotsendiliselt, et õige inimene suudab iga õppeaine põnevaks muuta. Temast kiirgas alati juba klassiruumi astudes säärast ebaharilikku entusiasmi ja energiat, et tahes tahtmata vastasin (vähemalt sisimas) samaga. Kui ka mõni ülesanne sundis peast kahe käega kinni võtma, siis tegi õppejõu järjekordne nali ikka tuju heaks. Tegelikult oli nii keerulisi ülesandeid vähe, sest õppejõud seletas kõik nii hästi ära ning tunnis tähele panemine oli puhas rõõm.
Hindamine
Teadmiste kontrollimiseks tegime semestri jooksul kolm kontrolltööd. Nende edukas sooritamine polnud sugugi keeruline, kui olla enne piisavalt harjutanud. Viimase töö ajal võisime suisa materjale kasutada, kuna see oli kõige keerulisema (või õppejõu sõnutsi kõige põnevama) käändkonna peale. Lisaks oli ainest läbi saamise eelduseks piisav osalus seminarides.
Üldmulje ja soovitused
Ladina keele tundidesse läksin alati rõõmsa meelega ning isegi kui kontrolltöödeks õppimine tundus vahel tüütu, siis õnneks nõudis see võrdlemisi vähe aega ja vaeva. Mida rohkem seminarides vaimselt kohal olla, seda rohkem saab aru ning seda vähem peab hiljem endale nende teemade selgeks tegemisega vaeva nägema. Täpselt seda selles aines Sulle soovitangi. Peale selle, kui Sul tekib väikseimgi küsimus, siis ära karda küsida. Lolle küsimusi pole, aga õppejõud on alati nõus Sulle vastama ning saad kindlasti targemaks. Harjutamiseks kasuta samuti ära kõiki võimalusi, mis antud on, nii kohapeal kui ka kodus.
Lõpetuseks jätan siia ühe grammatikanalja, mis mulle iseäranis meelde jäi.
Roomlane siseneb baari ja ütleb: “Palun üks martinus!”
Baarmen küsib: “Kas te mõtlesite martini’t?”
Roomlane vastab: “Kui oleksin tahtnud topelt, oleksin seda küsinud.”
Said pihta? Martinus on ainsus ja martini on mitmus. Olgu, Sa ei naernud ilmselt, aga usu mind, see on päris naljakas!
Salvete (ehk nägemiseni)!
Soovid esimeste hulgas teada saada, kui uue postituse üles panen?
Pane ennast juuresoleva vormi kaudu kirja ning saadan Sulle edaspidi kohe e-posti kirja, kui midagi uut kirjutanud olen. 🙂