Õppeained: Esmaabi

esmaabi

Kuna esimene semester on nüüd läbi saanud, siis oleks kindlasti kasulik ja huvitav anda veidi ülevaadet iga õppeaine kohta eraldi. Esimene postitus selles sarjas on arsti töö mõttes esimese semestri kõige praktilisema õppeaine kohta, milleks on esmaabi.

Õppimine ja õpetamine

Loengud toimusid sel semestril teate-küll-mille pärast veebis. Õppeaine vastutav õppejõud Aleksander Sipria laadis salvestatud loengud Moodlesse üles ning neid sai igal hetkel vaadata. Loengutes oli nii teoreetilist kui ka veidi praktilisemat sorti juttu, st nö eeskirju, mida konkreetse õnnetuse korral teha tuleb.

Ülekaalukas osa oli esmaabi aines muidugi praktikumidel, mis toimusid Tartu Ülikooli Kliinikumis. Neid tunde viisid enamasti läbi noored arstid ja residendid, kellega oli lisaks esmaabivõtete harjutamisele ka arstiõppe kohta niisama põnev muljeid jagada ning neilt nõu küsida. Enamikes praktikumides õppisime-harjutasime elustamist, kasutades rindkerekompressioone (kui sa peale paari minuti pärast põhimõtteliselt ise elustamist ei vaja, siis teed midagi valesti…) ning ambukotti. Praktikat muutis veidi elavamaks see, et juhendajad andsid ette erinevaid situatsioonülesandeid, mis tuli võimalikult kiiresti ja korrektselt ära lahendada. Õige lahendus mõtestati pärast alati ka koos lahti.

Lisaks elustamisele toimus ka üks praktikum haavade teemal (selle praktikumi nimetus oli kummalisel kombel “üldkirurgia”, seega olin sinna minnes tahes-tahtmata väga põnevil) ning üks traumade kohta. Haavade praktikumis võtsime läbi erinevad verejooksud ja nende peatamise viisid ning ka raskemad kehavigastused. Meie situatsioonülesanne kujutas endast veidike liiga joobes sõpra, kes oli kuidagiviisi suutnud nii õnnetult kukkuda, et soolikad kõhust väljas (jah, selline vidin on täitsa olemas, mille saab endale kõhule kleepida), aga kes soovis sellegipoolest koju jalutada.

Traumade tund oli samuti üsna põnev. Põhiteemadeks olid mitut sorti põrutused, venitused ja luumurrud. Saime üksteise peal proovida ka lahastamist ja sidumist – harjutasime nö tüüpilisemaid juhtumeid ehk randme ja hüppeliigese sidumist, aga lisaks ka pea sidumist, mille tulemusena said meist kõigist väga armsad vanamemmed. Viimaks proovisime autoõnnetuses olnud kannatanut transportida. See ülesanne nõudis eelkõige head tiimitööd.

Hindamine

Teoreetilise osa ehk loengute teadmiste kontroll kujutas endast sel aastal 47 valikvastustega küsimusega Moodle testi, millest 38 küsimusele pidi arvestuse saamiseks õigesti vastama. Tavaolukorras toimunuks see kohapeal kirjaliku testina. Praktiline arvestus toimus Kliinikumis. Nagu praktikumideski, pidime paarikaupa ühe situatsioonülesande lahendama. Minu ja mu paarilise ülesanne oli näiteks Lõunakeskuses kokku kukkunud inimene, keda pidime elustama, kasutades lisaks kompressioonidele ja ambutamisele ka AED-d ehk automaatset elektrišoki aparaati. Õppejõud oli kogu arvestuse ajal väga rahulik ja sõbralik ning seletas peale ülesande lahendamist, mida ja kuidas oleksime saanud veel paremini teha.

Üldmulje ja soovitused

Esmaabi aine oli kokkuvõttes väga mõnus ja hariv. Materjali omandamiseks kuluv aeg polnud üldsegi suur, seevastu kasulikke teadmisi ja kogemusi sai sealt palju. Enamus vajalikust sai juba praktikumides selgeks, seega ei tulnud kodus kuigi palju iseseisvat tööd teha. Minu jaoks oli kindlasti plussiks see, et igat praktikumi andis uus juhendaja. Sedasi sai kokku puutuda väga erinevate taustadega arstidega ning nende erinevate lähenemistega esmaabivõtetele. Kui poleks olnud koroonat, siis oleks meid isegi EMO-sse ekskursioonile viidud, kuid küll me veel jõuame sinna ka.

Soovitan kindlasti võtta praktikumist maksimum. Sellest ei juhtu mitte midagi, kui esialgu veidi valesti läheb. Sulle antakse mõned kasulikud soovitused ning saad uuesti proovida. Tihtipeale oli nii, et saime “kohustusliku osaga” enne praktikumi ametlikku lõppu valmis ning juhendajad pakkusid siis alati võimalust veel sinna jääda, et harjutada ja küsida. Kasuta seda võimalust! Kui miski muu enam ei aita, siis pane Bee Geesi “Stayin’ Alive” mängima ja nii on eeskujulik kompressioonitempo garanteeritud. 👌

Kui Sa selle postituse lõpuks veel kõigile oma küsimustele vastuseid ei saanud, siis küsi julgelt kommentaarides või kirjuta mulle eraldi. Vastan hea meelega!


Soovid esimeste hulgas teada saada, kui uue postituse üles panen?

Pane ennast juuresoleva vormi kaudu kirja ning saadan Sulle edaspidi kohe e-posti kirja, kui midagi uut kirjutanud olen. 🙂

SEOTUD POSTITUSED

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga