Kaks ja pool aastat on justkui silmapilgutusega möödunud ja sellega koos ka prekliiniline õpe! Hoolimata petlikult väikesest ainete ja EAP-de arvust oli sügisel tööd küllaga. Raske töö on end aga ära tasunud – natuke rohkem higistamist semestri lõpus ja kolmanda aasta tudeng saab preemiaks pika talvepuhkuse. See on tõenäoliselt arstiõppe ainus sess, mil ühtegi eksamit pole (v.a muidugi, kui eksamid meelega jaanuari jätta või kui midagi järele teha tuleb).
Annan ka lühikese ülevaate kolmanda aasta sügisel õpitust.
Kohustuslikud õppeained
💊 Farmakoloogia ja toksikoloogia
Kui teisel aastal on mikrobioloogia, siis kolmandal aastal on kõigil ristiks kaelas farmakoloogia. Sarnaselt paljudele teistele arstiainetele kestab seegi kaks semestrit ja selle aja jooksul võetakse peadpööritava kiirusega suur hulk ravimeid kehaosade/haiguste kaupa läbi koos nende näidustuste, farmakodünaamika ja -kineetika, toimemehhanismide, kõrvaltoimete ja vastunäidustustega.
🌳 Keskkonna- ja töötervishoid
Üks pool ainest keskendub kõikvõimalikele keskkonnateguritele ja nende mõjule tervisele. Teises osas tutvustatakse töötervishoiuarsti tööd. Kõige selle käigus õpitakse praktiliste ülesannete toel analüüsima nii oma kodukeskkonna tervislikkust kui ka riske töökeskkonnas.
🌡️ Patofüsioloogia II
Kolmanda aasta sügisele on paigutatud patofüsioloogia teine osa. Kevadest erineb sügise osa ehk nii palju, et sügisel keskendutakse rohkem konkreetsetele organsüsteemidele ja nende haigustele, samas kui kevadel käsitletakse üldisemaid mõisteid nagu põletik ja rakukahjustus.
🔬 Patoloogiline anatoomia
See on üks sügise kõige keerukamaid ja mahukamaid aineid. Suurele digipreparaatide kogule tuginedes tutvutakse laia valiku haiguste ja seisunditega – alates põletikust ja kasvajatest kuni südameklappide riketeni välja. Lisaks “haiguste välimusele” mikroskoobi all tuli põhjalikult selgeks teha ka haiguste tekkelood. Detailsemalt jätkub patoanatoomia õppimine vastavas kliinilises tsüklis.
🗨️ Patsiendikeskne suhtlemine
See on jätk kevade suhtlemise aluste õppeainele. Suur osa ainest keskendub nõustamise erinevatele etappidele, mida saab kinnistada nii kaasõpilaste kui ka näidispatsientide abil harjutades. Veidi räägitakse ka konkreetsematest teemadest nagu vestlemine seksuaalsuse teemal ja raske teate edastamine.
Vabaained
Seekord ma lisaks valikaineid ei võtnud, et koormust liiga suureks ei ajaks. Veebi teel läbisin pisikese vabaaine nimega “Vaimse tervise ABC”, mis tutvustas baastasemel inimese baasvajadusi, probleemilahendusoskusi, emotsioonide reguleerimise viise jms.
PS! See oli mu esimene semester ilma rootsi keeleta, täitsa veider. Küll aga võtan võimalusel kevadel rootsi keelt arstitudengitele. Saan veel viimast korda oma lemmikõppejõu käe all õppida. 🥺
Nüüd aga ÕIS-is tagasisidet andma, sest kõigil üliõpilastel on kohustus nelja ainet hinnata. 😉
Soovid esimeste hulgas teada saada, kui uue postituse üles panen?
Pane ennast juuresoleva vormi kaudu kirja ning saadan Sulle edaspidi kohe e-posti kirja, kui midagi uut kirjutanud olen. 🙂