Sel sügisel juhtus minu ja minu blogiga see, mida alati kartnud olin. Nimelt muutus kirjutamine minu jaoks kohustuseks ning isu sellega tegeleda kadus peaaegu täielikult. Oma osa andis sinna juurde kindlasti ka kool, mis on arusaadavalt väga pingeline ja aeganõudev. Lisaks, liialt detailidesse laskumata, võtsin kohusetundest ning oskamatusest “ei” öelda enda peale lisakohustusi, mida tegelikult üldse teha ei tahtnud. Sellest sai omamoodi nõiaring: tegemist vajavaid ja suhteliselt ebameeldivaid ülesandeid oli nii palju, et lõpuks ei suutnud ma eriti midagi käsile võtta.
Kuna põhjus, miks seda blogi alustasin, on ikka aktuaalne, siis püüan siiski kirjutamist jätkata. Selleks, et jätkuvalt aeg-ajalt midagi kirja saaksin, luban endale vajadusel veidi lühemate postituste kirjutamist või muid “järeleandmisi”. Armas lugeja! Olen Sulle ääretult tänulik, et mind mõistad ning ikka mu väiksesse blogisse tagasi pöördud. 😊
II kursuse sügissemester on nüüd selja taga ning järgmisel nädalal hakkab kool jälle uuesti pihta. Proovin hetkel selleks veel viimaseid päevi puhata ning kevadeks jõudu koguda. Kuuldavasti läheb seda kuhjaga tarvis. Ma pole aga midagi veel sügise kohta pajatanud, seega annan nüüd väikese ülevaate. Sedamööda, kuidas jõuan, katsun edaspidi võimalikult paljudele ainetele ka eraldi postitused teha. PS! Kui Sind huvitab mõni õppeaine, mille kohta ma pikemalt kirjutanud pole, oled alati teretulnud mulle kirjutama ja küsima.
Kohustuslikud õppeained
📈 Epidemioloogia ja biostatistika
Nagu nimigi ütleb, on see aine jagatud kaheks osaks. Epidemioloogia osas tutvustatakse epidemioloogiliste uuringute tüüpe ja korraldamist. Biostatistikas räägitakse statistilistest testidest, näitajatest ning andmete esitamise võimalustest. Lisaks on vaja ära teha üks epidemioloogiaalane kodutöö ning grupitöö raames iseseisev andmeanalüüsi projekt.
😷 Immunoloogia
Immunoloogia on üsna keeruline teadusharu, kus on kõik niivõrd risti-rästi omavahel seotud ning detaile nii palju, et täielik arusaamine on omaette kunst. Kõigepealt õpitakse selgeks üldimmunoloogia: immuunsüsteemi osad (loomulik ja omandatud immuunsus, immuunrakud jne) ja nende toimimine. Peale seda tuleb kliiniline osa, mille alla kuuluvad nt allergia, immuunpuudulikkus, kasvajad ja mitmed muud teemad. Sammhaaval läheneme juba kliinilisele õppele.
🩸 Inimese füsioloogia
Füsioloogia on massiivne aine, mis on sarnaselt anatoomiaga terve II kursuse peale laiali laotatud. Kui anatoomias õppisime, millest keha koosneb, siis nüüd saame teada, kuidas kogu see masinavärk toimib. Sügissemestril õpitakse muuhulgas verd, hingamist, eritumist ja ainevahetust. Paljude teemade kohta toimuvad ka praktikumid.
🧬 Meditsiiniline biokeemia
See õppeaine kestab samuti kaks semestrit ning on jätkuks I kursuse biokeemiale. Põhiosa õppimisest toimub seminarides ja on ka paar praktikumi. Sügissemestri teemadeks on valgud, ensüümid, vitamiinid ja hormoonid.
🧫 Meditsiiniline mikrobioloogia
Mikrobioloogia on kolmas kahesemestrine aine sel õppeaastal. Sügisel keskendutakse üldmikrobioloogiale: erinevad mikroobitüübid, immuunsüsteem, diagnostika jms. Kui sügissemestril polnud väga vigagi, siis kevadise mikrobioloogia kohta räägitakse ühehäälselt õuduslugusid. On ikka, mida oodata. 😅
👩🔬 Teadustöö üliõpilastele
Selles aines õpime n-ö teaduse tegemise põhitõdesid. Täpsemalt saame teada, kuidas teadustööd rahastatakse ja avaldatakse. Samuti tutvustatakse tuntumaid teadusandmebaase ja õpitakse teadusartikleid lugema ja üksipulgi analüüsima. Peale selle pidi omal valikul osalema kahes Tartu Ülikooli teadusgruppe tutvustavas seminaris.
🤸 Tervise edendamine
Tervise edendamine tähendab lühidalt meetmeid, mis aitavad inimestel paremini tervist oma kätesse võtta ja parandada. Peale alusteadmiste antakse ülevaade sellest, kuidas läheb Eestil rahvatervise ja tervishoiusüsteemi seisukohalt. Käsitletavate teemade ampluaa on lai: vaimsest tervisest kuni tervelt vananemiseni. Aine hõlmab ka üht seminariettekannet ja grupitööna koostatavat tervist edendavat projekti.
Valik- ja vabaained
Kordame siinkohal taas üle, mis vahe on valik- ja vabaainetel. Valikained on spetsiaalselt arstitudengitele pakutavad ained erinevatest meditsiinivaldkondadest. Neid võib ise vastavalt oma huvidele valida. Mõningaid aineid võib läbida igal ajal õpingute jooksul, mõne jaoks tuleb aga kliiniline kogemus kasuks. Vabaainete alla lähevad sisuliselt kõik ülikooli poolt pakutavad ained, mis ei kuulu arstiteaduse õppekava alla. Nii valik- kui ka vabaainete moodulite läbimiseks tuleb võtta aineid teatud kindlaks määratud mahus. Samas ei pane keegi kätt ette, kui on soovi rohkem õppida.
✂️ Lihaste preparatsioon
See valikaine on jätkuks süvapreparatsioonikursusele ning keskendub, nagu nimigi reedab, lihastele. Meil oli aga veidi teistmoodi. Pandeemia tõttu ei õnnestunud meil kevadel süvapreparatsiooni kohapeal läbida. Seetõttu prepareerisime natuke kõike, peamiselt lihaseid ja veresooni.
🇸🇪 Rootsi keel eelkeskastmele II
Kes mu postitusi lugenud on, teab, et olen igal semestril ühe rootsi keele kursuse läbinud ja nii ka sel sügisel ja kevadel. Olen jätkuvalt veendumusel, et meie õppejõud on kuldaväärt ja kõigil rootsi keele huvilistel tasuks kiiremas korras tema tundi minna. Seekord õnnestus meil esimest korda ka semestrilõpu filmiõhtu teoks teha!
Enamus sügissemestri loenguid laeti Moodlesse vabal ajal vaatamiseks. Praktikumid ja suur osa seminare õnnestus siiski kohapeal läbi viia. Hetkel tundub, et jätkame kevadelgi samas rütmis. Samas ei saa sel keerulisel ajal milleski kindel olla, ega ju?
Soovid esimeste hulgas teada saada, kui uue postituse üles panen?
Pane ennast juuresoleva vormi kaudu kirja ning saadan Sulle edaspidi kohe e-posti kirja, kui midagi uut kirjutanud olen. 🙂
One Reply to “II kursuse sügissemester”