Taas on aeg ühe update-postituse jaoks. Teise semestri algusest on möödas juba üle kahe kuu. Nagu ülikoolis kombeks, on selle lühikese ajaga õige palju juhtunud. Senimaani on kool muidugi valdavalt kodune olnud. Nüüd, mil kevad juba julgelt nina välja pistab, on ka lootust, et saab rohkem nelja seina vahelt välja ajukäärusid tuulutama minna.
Kõige suurem katsumus on distantsõppe puhul ilmselt distsipliini hoidmine ja järjel püsimine. Kuna loengud on ette salvestatud, mitte ei pea nende kuulamiseks kindlal ajal kohale minema, siis tekib kahtlemata paljudel kiusatus lükata nende vaatamist hilisemaks. Olen aga püüdnud seda sel semestril vältida nii palju kui võimalik.
Praktikumid
Praktikumide läbiviimiseks on erinevates ainetes välja mõeldud erinevad lahendused. Anatoomias toimusid veebipraktikumid Microsoft Teamsi vahendusel. Niimoodi õppisime selgeks kraniaalnärvid, vegetatiivse närvisüsteemi ja südame teemad. Spinaalnärvid, vere- ja lümfisooned tuleb aga nüüd endale iseseisvalt selgeks teha.
Histoloogia praktikumid on alates semestri algusest toimunud veebis. Õppejõud paneb iga teema kohta Moodlesse selgitava slaidiesitluse, seejärel tuleb vaadata digipreparaate (minu meelest väga äge võimalus) ja joonistada preparaadid üles, nagu tegime ka kontaktõppes. Materjalid on väga hästi struktureeritud ja see teeb aines järjel püsimise väga lihtsaks.
Bioloogia praktikumid on toimunud töölehtede kujul. Nendel pidime sarnaselt histoloogiale joonistama ja tähistama preparaate. Vahepeal oli neist ussikestest arusaamine päris keeruline!
Rääkides bioloogiast…
Parasitoloogia osa on nüüd läbi saanud! See oli tohutult mahukas ning sain uskumatult palju teada kõigist neist “sõbrakestest”, kes minu kehas jänest sõita võivad. Kõige selle peale mõeldes tundub, et ütlusel “Mida vähem tead, seda parem.” on tõetera sees. 🙃
Selle osa raames toimus kaks kontrolltööd ning preparaatide arvestus. Esimene kontrolltöö jäi tegelikult just sellele hetkele, mil suuremad koroonapiirangud jõustusid, seega sai mõni rühm veel valida, kas teha tööd kohapeal või Moodle testina. Teine töö aga toimus juba kõigil ainult veebis. Pean tunnistama, et kohati võttis see pea ikka korralikult suitsema. Küsimused olid 4-7 valikvastusega, millest üks või suisa kõik võisid õiged olla. Arvestades seda, kui paljude parasiitide kohta me kõike teadma pidime, polnud see valikvastustega test sugugi nii lihtne kui tundub.
Ühesõnaga – sain ma palju targemaks, aga jätan nüüd siiski hea meelega selle keeruka teemaga vähemalt mõneks ajaks hüvasti ning tervitan kahte viimast bioloogia aine tsüklit. Nendeks on keskkonna- ning arengubioloogia. Keskkonnabioloogia raames on ainult loengud, arengubioloogia osas ka praktikumid. Vähemalt paar esimest praktikumi toimuvad juba vana tuttava töölehe vormis. Juunis toimuv eksam ongi nende kahe osa peale. Õnneks ei tule kõiki neid parasiite täies hiilguses meelde tuletada. 😅
Käigud Tartusse
Kuna praktiline õpe oli siiski lubatud, toimusid õendustoimingute praktikumid kohapeal Kliinikumis. Õppekorraldust muutsime poole peal nii palju, et korraga läbisime kahe praktikumi materjali ning kohal pidi käima üle nädala. Mittetartlaste jaoks, kes on praegu tagasi koju kolinud, oli selline edasi-tagasi sõitmine kindlasti natuke keeruline, kuid praktikumid olid sellegipoolest huvitavad. Õpitu kohta kirjutan täpsemalt semestri lõpu poole eraldi postituses. Eelmisel nädalal tegime ära ka kontrolltöö, seega on see aine nüüd õnnelikult läbitud. Praktikapäeva, mis tavaolukorras selle aine raames toimuks, sel aastal muidugi teha ei saa.
Mis veel toimunud on?
Veidi üle kuu aja eest hakkas pihta meditsiiniajalugu. Seal ootavad meid eelmisest kevadest jäänud ettesalvestatud loengud ja seminarid, mis muudavad korralduse mõnusalt struktureerituks. Loengud ja seminarid on küll pikad, ent õppejõud räägib slaididele väga palju põnevat juurde. Kontrolltööd kujutavad endast arutlevaid tekstikesi. Lisaks on kõigil vaja kirjutada ka essee mingil meditsiiniajalugu puudutaval teemal.
Lisaks ajaloole on sel semestril humanitaarvaldkonnast veel meditsiiniteooria ja -eetika. Selle ainega on ausalt öeldes tihti suur segadus. Põhjuseks on ilmselt see, et seda õpetavad mitmed erinevad õppejõud. Vahel jäävad mõned loengud üles panemata ning seminaride toimumisega on ka kord nii ja kord naa. Mõnikord toimuvad need Zoomis veebiseminarina, enamasti aga on need kodutööna. Lõpuks tuleb kirjutada essee, mis on eksami asemel.
Muidugi olen jätkanud ka oma kullakalli rootsi keele õppimist, mis on endiselt mõnusaks vahelduseks teistele ainetele. Peale selle võtsin veel paar valikainet – loote ja vastsündinu füsioloogia ning joogid ja tervis. Registreerisin end ka anatoomiaga seotud süvapreparatsioonile. Olukorrast tingituna ei toimu seda sel semestril kohapeal. Küll aga tuleb see veebikursusena, mille raames filmitakse meile vajalik materjal üles. Peale selle antakse soovijatele sügisel lihaste preparatsiooni valikaine raames siiski võimalus peale lihaste neid kevadisi kehaosi ka prepareerida.
Märtsis osalesin ka ühel koolivälisel koolitusel. Nimelt korraldasid Tallinna ja Tartu Tervishoiu Kõrgkoolid soovijatele baaskoolituse haigla COVID-19 osakondades töötamiseks. Kuigi selgus, et hooldajatest hetkel siiski puudust ei ole, andis see kahepäevane koolitus sellegipoolest palju kasulikke teadmisi. Ülimalt põnev oli näha Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli simulatsioonikeskust. Lisaks hooldusoskustele saime ka proovida verd võtta ja kanüüli panna. Kui katsutisse esimene tilk verd tuli, olid kõik ikka väga õnnelikud! 🤩
Kaks kuud esimese kursuse lõpuni
Ikka uskumatu, kui kiirelt möödub aeg! Juba kahe kuu pärast olen ⅙ arst valmis. Enne seda tuleb veel läbida mitmed kontrolltööd ja praktikumid siin ja seal ning kirjutada paar esseed. Nagu ülikoolis ikka, lõpeb semester eksamisessiooniga. Eksamid toimuvad anatoomias, bioloogias ja histoloogias. On võimalik, et vähemalt mõned neist toimuvad veebi teel. Loodetavasti saame hiljemalt mai keskel teada, mida selles osas otsustatakse.
Olgugi, et praktikume oleks toredam teha kohapeal, ei kurda ma tegelikult siiski võimaluse üle õppida kodust ning olla sel keerulisel ajal koos perega. Piisava enesedistsipliini ja planeerimisega saab ka kodus kõik ilusti ära õpitud. Kindlasti saab tähtsaid teemasid tulevatel aastatel veel üle korrata. Pole tarvis karta, et meist päris sellised arstid saavad:

Semestri lõpus plaanin jälle kirjutada eraldi postitused õppeainete kohta, seega on, mida oodata! 🙂
Soovid esimeste hulgas teada saada, kui uue postituse üles panen?
Pane ennast juuresoleva vormi kaudu kirja ning saadan Sulle edaspidi kohe e-posti kirja, kui midagi uut kirjutanud olen. 🙂