Esimene nädal arstitudengina

Esimene nädal Tartu Ülikoolis

Nii, esimesele nädalale võib nüüd joone alla tõmmata! Esmased ehmatused on üle elatud, juba hunnik uusi teadmisi saadud ning on aeg väikeseks kokkuvõtteks. Üks armas lugeja saatis mulle hiljuti ka väga toreda tagasiside, mille eest soovin teda veelkord tänada! See näitas mulle, et olen oma blogiga õigel teel ning sellest on ikka kellelegi kasu. 😊 Kui teil on küsimusi, siis olete väga teretulnud neid postituste alla kirjutama või mulle otse meilile saatma.

Tere tulemast Tartu Ülikooli!

Õppeaasta esimesel päeval loenguid ei olnud. Selle asemel toimusid igasugused ava- ning tutvustavad üritused. Hommik algas üleülikoolilise aktusega, mis leidis aset Tartu Ülikooli peahoone ees. Pea kohal sumisesid droonid ja värsked esmakursuslased said proovida esimest korda Gaudeamust laulda. Seejärel tervitati uusi arstitudengeid ka Biomeedikumi ees.

Pärastlõunal toimus esimene tuutoritund. Tuutorid on vanemate kursuste tudengid, kelle töö on segaduses esmakursuslasi igal moel nõu ja jõuga abistada. Tunnis jagati esmast elutähtsat infot arstiteaduskonnas õppimise kohta. Samuti toimub meil septembri jooksul veel mitu kohtumist ja tuutoritega võib ka muul ajal abi palumiseks alati ühendust võtta. Päeva lõpus oli soovijatel võimalik osa võtta tutvumisõhtust, mis toimus kahe rühma kaupa. Tuutorid korraldasid igasuguseid põnevaid tutvumismänge ning õhtu lõpuks avastasin, et mitme rühmakaaslase nimi oli juba meelde jäänud.

Mida me esimesel semestril õppima hakkame?

Aineid on esmakursuslastest arstitudengitel kohe omajagu – kaheksa. Hetkel alustame oma prekliinilist õpet, mis kestab 2,5 kursust ehk aastat ja mille jooksul õpime rohkem teoreetilisi baasteadmisi, kui inimlikult võimalik tundub. See saab aga olema kahtlemata ülimalt põnev!
Fundamentaalseimateks õppeaineteks on bioloogia, meditsiiniline keemia ja biofüüsika. Bioloogia on suhteliselt suur aine, mis kestab kaks semestrit ehk terve õppeaasta ning milles keskendume pigem molekulaarbioloogiale. Õpime näiteks molekulaar- ja rakubioloogiat, geneetikat ja arengubioloogiat. Nende samade teemadega tegeleme ka praktikumides. Näiteks minu kõige esimeses praktikumis (kõige esimeses päris tunnis üldse) õpetati kõiki korralikult mikroskopeerima. Tegime päris lähedalt tutvust omaenda juuksekarvadega, veetaimede rakkudes ringi rallivate kloroplastidega ja plasmolüüsisime halastamatult taimerakke.

Meditsiiniline keemia algab sealt, kus gümnaasiumi keemiatunnid lõppesid, ning läheb siis kuuldavasti täitsa keeruliseks. Meile õpetatakse selgeks füüsikaline ja kolloidkeemia (mis see veel on? 😮) ning instrumentaalanalüüs. Kõike seda kinnistame loomulikult ka praktiliste töödega laboris. Lisaks teooriale õpime ka meisterlikult lahjendusi arvutama ja ühikuid teisendama.

Ja siis on biofüüsika… Ka päris paljud kaastudengid vandusid, et tegid gümnaasiumi lõpus füüsikaga lõpparve, kuid siin me jälle siis oleme. Ei pääse sellest kuhugi. 😃 Peame muidugi selgeks õppima üldfüüsika koos kõigi oma kellade, vilede ja valemitega, ning peale selle saame aine eriosas teada, kuidas töötab näiteks vereringe või kuidas toimub hingamine.

Millest see inimene ikkagi koosneb?

Lisaks baasteadmistele on meil ka selliseid õppeaineid, mis võtavad juba rohkem kursi selle ihaldatud arstikutse suunas. Otse loomulikult, anatoomia! See on mahu poolest kõige koletislikum aine esimesel kursusel ning selle aine seltsis saame veeta järgnevad kaks semestrit. Juba esimesel nädalal oli meil kaks praktikumi, kus leidsime klassi astudes laua pealt eest mitmesuguseid luid ning asusime neid siis läbi ja lõhki uurima. Kas te teate, mis eristab rinnalülisid (ehk vertebrae thoracicae) teistest lülidest? Neil on corpus‘e küljel fovea costalis’ed ehk kohad kuhu kinnituvad roided. 😊 Ja läbi kõigi vertebra’te jookseb canalis vertebralis. Kas pole mitte kena riim?

Anatoomias ootan kannatamatult seda, millal luud ja sidemed juba selged on ning saame minna lihaseid ja siseelundeid päris surnukehadel uurima! Muide, meie oleme siin Tartu Ülikoolis väga privilegeeritud, et saame anatoomiat surnukehade pealt õppida. Paljudes teistes ülikoolides arstitudengitel seda võimalust pole. Seega oleme selle eest väga tänulikud, eriti inimestele, kes on oma keha meie hariduse jaoks annetanud. Kas teadsid, et nõusoleku selle jaoks saad kasvõi täna anda? Seda saad teha patsiendiportaalis. Sealsamas saad anda ka nõusoleku elundidoonorluseks.

Veel erialaseid aineid

Siis on meil veel selline aine nagu histoloogia, kus hakkame mikroskoobi all väikseimate detailideni erinevate kudede ehitust ja välimust uurima. Histoloogia praktikumi meie rühmal veel esimesel nädalal ei olnud, kuid järgmine nädal algab just nimelt sellega ning ma olen üsna põnevil! Lisaks õpime ka ladina keelt, mis aitab ilmselt kõvasti anatoomia õppimisele kaasa. Samuti oskan ma peale seda semestrit midagi põnevat vastata, kui keegi jälle tutvumismängudes minu kohta mingit huvitavat fakti küsib. 😉

Esimesel semestril õpime kohe ka esmaabi, mis tuleb alati väga kasuks. Loengud toimuvad selles aines kõik e-õppes, kuid loodan, et praktikumidesse saame ikka kohale minna. Kaheksas ja viimane aine sel semestril on sissejuhatus erialaõpingutesse. See aine on mõeldud aitama meil arstiteaduskonda sisse sulanduda ja leida endale sobivad õpistrateegiad. See tundub olevat kõige rahulikum õppeaine, mis peaks meid esimesel kursusel toetama. Aine raames tuleb meil ka käia ühel arstil nelja tunni jooksul töövarjuks ja seda ootan ma võibolla et kõige rohkem! Ainus küsimus on see, et milline eriala küll valida. 😃

Eriolukord

Ülikoolis on meil siiski veel teatud mõttes eriolukord. Suur osa loengutest toimub küberruumis ning meile toonitatakse igas aines söögi alla ja peale, et kui me end vähegi haigena tunneme, siis kooli tulla ei tohi!!! Praktikumid toimuvad siiski õnneks kontaktõppe vormis rühmade kaupa ja ma väga loodan, et see ka nii jääb. Arstiks ju siiski virtuaalselt ei õpi. Kui loengusse või praktikumi kohale tuleme, siis pannakse alati kirja ka nimed ning mõnes praktikumis tuleb kanda ka maski. Alustasime tõepoolest väga segasel ajal oma õpinguid, kuid loodetavasti kõik siiski laheneb ja me ei pea Moodle kaudu arstideks õppima. 🤞

Võõras ja saladuslik Tartu

Lisaks anatoomiateadmistele olen selle nädala jooksul olen omajagu teada saanud ka Tartu kohta. Mõnda kohta oskan juba ammu täitsa ilma Google Mapsi abiratasteta minna, juhhuu! Mind ikka üllatas mõnikord see, kuidas kõik seal linnas nii koos ja üksteisega läbipõimunud on. Ühel hetkel navigeerin läbi tundmatute vanalinna tänavate ning siis leian end järsku ülikooli peahoone eest. Kuidas ta sinna sai, seda ma ei tea. 😃 Üldiselt hakkab aga see linn samm-sammult tuttavamaks saama ning tunnen end seal veidike kodusemalt.

Ees on põnevad aastad!

Infot, mida tulevane alma mater meile kohe veoautodega pähe kallama hakkab, on meeletult ning see kõik on uskumatult põnev! Ma ei saa veel 100% kindlalt öelda, kas arstiteadus on see kõige õigem valik maailmas, kuid kindlasti pole see vale valik. Kas ma tohin veel üks kord öelda, kui põnevil ma olen? Aitäh! 😊 Kindlasti hakkan lähiajal kirjutama ka rohkem õpingute teemalisi postitusi. Mingil hetkel on septembris tulemas ka rebaste ristimise nädal, mille kohta räägitakse kiidusõnu. Eks me näe! Seniks soovin teile kõigile ilusat õppeaasta algust!


Soovid esimeste hulgas teada saada, kui uue postituse üles panen?

Pane ennast juuresoleva vormi kaudu kirja ning saadan Sulle edaspidi kohe e-posti kirja, kui midagi uut kirjutanud olen. 🙂

SEOTUD POSTITUSED

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga