See postitus on valminud koostöös Helios Kirjastusega.
Elame ajastul, mil inimkonda painab unustuse hõlma vajunud nakkushaiguste asemel midagi hoopis pahaendelisemat. Selleks on loomulikult unevaeguse pandeemia. Iseäranis kannatavad unepuuduse käes lapsed ja noorukid, sh noored täiskasvanud. Tihtipeale kipub piisav ja kosutav uni tasakaalustatud toitumise ja regulaarse liikumise kõrval ära ununema, kuid pole kahtlustki, et see on täpselt sama oluline kui kõik muud tervisliku eluviisi alustalad. Une tähtsusest, unevaeguse põhjustest ja viisidest selle murega tegelemiseks pajatavad Heather Turgeon ja Julie Wright oma raamatus “Unetute põlvkond”.
Tagakaane tutvustus
Meie elu vallutanud ekraanid, suur õppekoormus, noorukitele omane öine eluviis ja koolipäevade varane algus – selle kõige tõttu on teismelised pidevas unevõlas ning kannatavad „sotsiaalse ajavahe“ käes.
Kui sa saaksid oma teismelist kaitsta tarbetu ärevuse, depressiooni ja kroonilise stressi eest ning tekitada tema elus sügavamat õnne- ja heaolutunnet, siis sa ju teeksid seda, eks? Raamatus „Unetute põlvkond“ lahkavad autorid üht suurimat ähvardavat ohtu teismeliste füüsilisele ja vaimsele tervisele – unevaegust. Võttes appi hiljutised teaduslikud uuringud annavad nad konkreetseid nõuandeid lapsevanematele, ent kutsuvad üles ka õpetajaid, koolijuhte, ülikoole, treenereid ja poliitikuid asuma kiirelt tegudele.
Kas Sina saad öösel vähemalt 8 tundi segamatut ja värskendavat und? Kui jah, siis on kiiduväärt, et oled suutnud tänapäeva ruttavast elutempost hoolimata une endale prioriteediks seada. Kui mitte, siis tea, et Sa pole oma murega üksi ning ehk leiad just sellest raamatust juhiseid, kuidas natuke rohkem mõnusaid unetunde saada.
Unevajadus ja miks me piisavalt magada ei saa
Raamatu esimeses pooles kirjeldatakse esmalt, miks und üldse vaja on. Pole ilmselt üllatav, et sisuliselt kõige jaoks. Vähe sellest, et suur osa aju arengust toimub magamise ajal – und on vaja ka aju “puhtana” hoidmiseks, kogemuste ja mälestuste sorteerimiseks, õppimiseks ja kõikvõimalike muude imeliste ajufunktsioonide toimimiseks. Uni kahandab stressi, hoiab eemal mitmeid kroonilisi haigusi ja tugevdab immuunsüsteemi. Need on vaid mõned paljudest une positiivsetest mõjudest.
Samuti lahatakse põhjalikult, mispärast tänapäeva inimesi, iseäranis noori selline kohutav unepuudus vaevab. Põhjused on tegelikult väga lihtsad, kuid millegipärast pole ühiskond suutnud veel hakata astuma piisavaid samme, et und meie ellu mahutada. Lühidalt öeldes – noorte uneaeg saabub bioloogiliselt paar tundi hiljem kui lastel või täiskasvanutel, koolitunnid hakkavad liiga vara ning koolitöid ja muid kohustusi on liiga palju. Loomulikult ei jää puutumata ka ekraanid ja internet, mis on disainitud nii, et kasutajat ikka tagasi enda rüppe meelitada. See ei puuduta mitte ainult teismelisi, vaid samasugune sõltuvusttekitav mõju on nutitelefonidel ja arvutitel ka täiskasvanutele.
Mida ette võtta
Raamatu teises osas tuuakse praktilisi nippe uneharjumuste parandamiseks. Suures osas on jällegi keskendutud teismelistele – muuhulgas on juttu vanemate rollist laste elu üle otsustamisel, aga ka sellest, kuidas uni lapsega jutuks võtta ning temaga empaatiliselt suhelda. Küll aga on osa sellest jutust minu arust kasulik kõigile vanusest hoolimata. Nimelt kirjeldatakse põhjalikult viit harjumust, mida õnnelikud magajad harrastavad.
Minu mõtted
Muidugi ei tulnud see mulle üllatusena, kui tähtis on uni ja tean omast käest, mis tunne on, kui liiga vähe und saab, kuid siiski oli silmiavav selle teema kohta lähemalt lugeda. Üks olulisemaid punkte, mis mulle silma jäi, oli tundide varajane algus. Kui ise koolis käisin, algasid tunnid kl 8.00. Tuleb aga välja, et see on kaugelt liiga vara. Nüüd on algusaeg õnneks 8.20 peale tõstetud. Erinevate koolide kodulehti sirvides nägin tunde algamas kõikvõimalikel aegadel kella 8-st kuni 9-ni. Rõõmustav on aga näha, et koolid teevad vähemalt osaliselt otsuseid kooli alguskellaaega veidi hilisemaks nihutada.
Üldiselt soovitan seda raamatut (või vähemalt endale asjakohasemaid peatükke) kõigile, kel on unega probleeme või kes soovivad end selle teemaga rohkem kurssi viia. Teose suunitlusest hoolimata kehtivad paljud tõeterad kõigile vanuserühmadele. Kui millegi üle nuriseda, siis ehk see, et sama juttu kiputakse aina uuesti ja uuesti ketrama ehk peatükid venivad pikaks ja sama jutu oleks minu arvates saanud ära öelda ka palju vähema lehekülgede arvuga. Olen märganud, et see “haigus” painab mitmeid aimekirjanduse valdkonna autoreid ja teoseid. Küll aga ei vähenda see siiski karvavõrdki öeldu olulisust.
Kui Sul tekkis isu une saladusi veelgi lähemalt avastada, siis soovitan sul lugeda Matthew Walkeri “Miks me magame”. Teda mainivad muuseas korduvalt oma raamatus ka Turgeon ja Wright.
Taaskord soojad tänusõnad Helios Kirjastusele, tänu kellele sain võimaluse seda raamatut lugeda ja oma mõtteid teiega jagada! ❤️ “Unetute põlvkond” pole aga kaugeltki nende ainus suurepärane raamat. Kui soovid veel kasulikku lugemist, siis piilu järgmiseks seda postitust!
Soovid esimeste hulgas teada saada, kui uue postituse üles panen?
Pane ennast juuresoleva vormi kaudu kirja ning saadan Sulle edaspidi kohe e-posti kirja, kui midagi uut kirjutanud olen. 🙂
One Reply to “Arstitudengi raamaturiiulilt: Heather Turgeon & Julie Wright “Unetute põlvkond””