See postitus on valminud koostöös Helios Kirjastusega.
Oh, taaskord juhtus selline hirmus lugu, et koolitöö kõrvalt ei tahtnud väga jääda vaba hetke lugemiseks. Tekib kohe selline võõrandumise tunne, kui lugemisharjumus veidikeseks ajaks “nurka visata”. Küll aga õnnestus lõpuks läbi saada dr Julie Smithi “Miks keegi mulle seda varem ei ole öelnud?”. Lisaks õppekohustustele mängis ilmselt rolli ka see, et mul lihtsalt on selline kiiks, et eneseabiraamatute lugemine läheb kuidagi väääga vaevaliselt. Mine võta kinni. 🙂
Tagakaane tutvustus
Kuidas saada hakkama paha tuju, pingete, stressi ja keeruliste olukordadega?
Dr Julie Smith – kliiniline psühholoog, keda võib nimetada ka internetisensatsiooniks – teab. Rääkinud uuesti ja uuesti asjadest, mida patsient pidi meeles pidama, et eesolevale nädalale vastu astuda, küsiti temalt korduvalt: “Miks keegi mulle seda varem ei ole öelnud?”.
Oma aju tundmine ja teadlikult sellesse suhtumine on lihtsam kui arvata oskad — loe, tunne, treeni end. Sa ei pea maksma terapeudile poolt palka, Sa ei pea minema kuhugi, kui ei taha. Alusta ise – see polegi nii raske, kui tead mõnd nippi!
„Miks keegi mulle seda varem ei ole öelnud?“ õpetab, kuidas vaimset tervist tugevdada ja hoida. Dr Julie Smithi tehnikad aitavad sul vastu pidada, olenemata sellest, kas tahad ärevust seljatada, kriitikaga tegeleda, depressiooniga toime tulla, enesekindlust kasvatada, motivatsiooni leida või endale andeks anda.
Dr Julie Smith olevat TikTokis tohutu sensatsioon. Seal ma juba ammu eriti käia ei viitsi, seega polnud ma temast enne selle raamatu avastamist kuulnudki. Raamatu kirjeldus kõlas aga paljulubavalt – kliiniline psühholoog seletab lahti levinumad vaimse tervise mured ja aitab neile lihtsaid lahendusi leida. Läbi oma videote on ta juba miljoneid inimesi aidanud. Kõlab ju hästi? Mis seal siis ikka, otsustasin ka ise teada saada, mis dr Smithil öelda on.
Raamat on jaotatud kaheksaks suuremaks jupiks, millest igaüks ei kirjeldagi laias laastus niivõrd vaimse tervise probleeme ega kindlaid diagnoose, vaid pigem tavalisi osakesi elust enesest nagu motivatsioon, stress ja eneseusk. Smith kirjutab, kuidas ärevus, stress, kriitika, motivatsioonikadu jms on täiesti normaalsed nähtused. Igaüks kogeb mingil eluetapil seda või teist negatiivset. Üks inimene erineb teisest aga selle poolest, mis hetkel ta enam oma murega toime ei tule. Vaimse tervisega seoses on keeruline paika panna seda, mis on täpselt normaalne ja ebanormaalne. Rohkem loeb see, mida inimene ise tunneb.
Ma ütleks, et raamatust ei leia väga midagi läbimurdelist, mida kunagi varem mujal öeldud pole. Küll aga kordab Smith üle teada-tuntud põhitõdesid ja võtteid, mida on hea meelde tuletada. Panin ka tähele seda, et pidin mõnikord üht või teist lauset mitu korda üle lugema, et kohale jõuaks, mida autor ikkagi öelda soovib. Ma pole kindel, kas autor kasutas liiga palju “täidet” konkreetsete mõtete vahel või oli asi tõlkes või jälle hoopis lihtsalt selles, et mina ja eneseabiraamatud… 😛
Väga tänuväärne on näha, et vaimse tervise teemadel järjest enam kõneldakse, eriti kuna teadupoolest on meil ka järjest enam vaimse tervise muresid. Tänapäevane elustiil on muutnud meie elu niivõrd, et paljudel on raske sellega toime tulla – kehv toiduvalik ja unegraafik, keerulised peresuhted, pidev võitlus kiiremini, kõrgemale ja kaugemale jõudmise nimel, meediast tulev vastuoluline infotulv… See nimekiri on pea lõputu.
Seepärast on mul hea meel, et Smithi raamat toob kõik tähtsamad teemad ühtede kaante vahel lugejateni. Lisaks teooriale jagab autor ka mitmeid praktilisi nippe, mida saab tihtipeale kohe katsetama hakata, kui vaid pealehakkamist on. Nagu ikka, siis muutumiseks pelgalt raamatu lugemisest ei piisa – tuleb sammhaaval tegudele asuda. Tean omast käest, kui raske enda tegutsema lükkamine olla võib.
Kui leiad, et oled oma vaimse tervisega puntras, siis võib alustuseks abi olla ehk just sellest raamatust. Lisaks leiad palju infot leheküljelt peaasi.ee, mida on viimastel aastatel tohutult täiendatud ja arendatud. Kui tunned, et vajad kiiret abi, siis leiad mitmeid kontakte siit. Soovin Sulle oma murede seljatamise teekonnal edu ja jaksu!
Suur kniks, kraaps ja aitäh armsale Helios Kirjastusele, kes mulle hea meelega selle raamatu lugemiseks saatis! ❤️ Kui soovid veel põnevat ja kasulikku lugemist, siis soovitan järgmiseks “Unetute põlvkonda”.
Soovid esimeste hulgas teada saada, kui uue postituse üles panen?
Pane ennast juuresoleva vormi kaudu kirja ning saadan Sulle edaspidi kohe e-posti kirja, kui midagi uut kirjutanud olen. 🙂
One Reply to “Arstitudengi raamaturiiulilt: Julie Smith “Miks keegi mulle seda varem ei ole öelnud?””